
În perioada 10 – 11 iulie 2025, Poliția Română a adus în țară 7 persoane, pe numele cărora au fost emise mandate de executare a unor pedepse privative de libertate.
Astfel, la data 10 iulie 2025, a fost adus în țară un bărbat de 44 de ani, din Cluj, urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni la regimul rutier. Acesta a fost adus din Marea Britanie, având emis pe numele său, de către Judecătoria Huedin, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de un an și șapte luni.
La data de 11 iulie 2025, a fost adus în țară un bărbat de 39 de ani, din Galați, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de înșelăciune. Acesta a fost adus din Marea Britanie, având emis de către Tribunalul Galați, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 2 ani și 4 luni.
De asemenea, a fost adus în țară un bărbat de 46 de ani, din Galați, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat. Acesta a fost adus din Germania, având emis de către Judecătoria Târgu Bujor, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 2 ani.
Totodată, a fost adus în țară un bărbat de 46 de ani, din Maramureș, urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni la regimul rutier. Acesta a fost adus din Germania, având emis de către Judecătoria Dragomirești, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 2 ani și 8 luni.
La aceeași dată, a fost adus în țară un bărbat de 23 de ani, din Neamț, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de distrugere. Acesta a fost adus din Germania, având emis de către Judecătoria Piatra Neamț, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 2 ani.
De asemenea, a fost adus în țară un bărbat de 39 de ani, din Dolj, urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni la regimul rutier. Acesta a fost adus din Spania, având emis de către Judecătoria Craiova, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de un an.
Astfel, a fost adus în țară și un bărbat de 44 de ani, din Iași, urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni la regimul rutier. Acesta a fost adus din Italia, având emis de către Judecătoria Răducăneni, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de un an, șase luni și 795 de zile.
Persoanele în cauză au fost introduse în unități de detenție, în vederea executării mandatelor.
Jurnal de Dobrogea Stiri online
