Tipareste acest articol
Home / Justitie / Șofer beat, fără permis și cu numere false, reținut de polițiști. Ce măsură au dispus procurorii

Șofer beat, fără permis și cu numere false, reținut de polițiști. Ce măsură au dispus procurorii

Un bărbat de 47 de ani a fost reținut de polițiștii din Constanța, după ce a fost prins conducând un autoturism deși nu deținea permis de conducere, era sub influența alcoolului și circula cu plăcuțe de înmatriculare false.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, incidentul a avut loc în noaptea de 6 iulie, în jurul orei 00:30, pe strada Trandafirului din localitatea Rasova. Polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Băneasa au oprit în trafic autoturismul condus de bărbatul de 47 de ani.

În urma testării cu aparatul etilotest, rezultatul a indicat o concentrație de 0,85 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar șoferul a fost transportat la spital pentru recoltarea probelor biologice necesare stabilirii alcoolemiei.

Verificările efectuate de polițiști au arătat că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar autoturismul pe care îl conducea avea montate plăcuțe cu numere de înmatriculare false.

În cauză a fost întocmit un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de conducere fără permis, punerea în circulație a unui vehicul cu numere false de înmatriculare și conducere sub influența alcoolului.

În urma administrării probatoriului, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.

La data de 24 iulie, acesta a fost prezentat procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Medgidia, care a dispus măsura preventivă a controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *